Może zacznę od tego, że dla mnie świąteczna atmosfera oraz to jak dekorujemy dom na Święta nabiera zupełnie innego znaczenia, gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci. Świąteczny nastrój to nie tylko dekoracje, ale dobra energia we wnętrzu, radość naszych najmłodszych, ich śmiech, zapachy i nastrojowa muzyka. To przede wszystkim dla naszych dzieci podchodzimy do dekorowania domu z większą uważnością, bo wspomnienia, jakie w tym czasie powstają pozostaną z nimi na całe życie.
Jak zatem udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia i poczuć świąteczny klimat? Przede wszystkim warto się zastanowić, w czym czujemy się najlepiej, jaki świąteczny motyw do Nas przemawia. Mi podobają się tradycyjne kolory, połączenie czerwieni, zieleni oraz złota. W tym roku mam więcej czasu, mogłam pozwolić sobie na to, żeby udekorować dom tak jak mi się najbardziej podoba. Wyszło kolorowo, przytulnie, trochę amerykańsko, nieco rustykalnie, tak jak lubię. Robiłam własnoręcznie ozdoby, rozwieszałam światełka gdzie się da, żeby dom napełnił się blaskiem. Piekliśmy razem ciastka, słuchaliśmy świątecznej muzyki, było zabawnie, momentami jak w czasach mojego dzieciństwa.
Podobają mi się świąteczne wnętrza w różnym stylu, skandynawskim, retro, amerykańskich rezydencji w stylu farmhouse z przepięknie przyozdobionymi werandami i gankami. Co do dekoracji to skłaniam się do tych zrobionych własnoręcznie, z naturalnego drewna, gałązek szyszek, lasek cynamonu i plastrów suszonej pomarańczy. Dekorując dom, momentami wracam do korzeni …. do domu mojej babci na wsi, który na Święta ozdabiany był prostymi dekoracjami, ale też sielskimi ozdobami z historią, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Uciekam od stylu glamour, połyskujących bombek, brokatowych ozdób, sprawiających wrażenie chłodu.
Wiem, że mocno, intensywnie, nie każdemu się spodoba, ale dla mnie właśnie tak wyglądają Święta 🙂
KOLORY
Z Świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzy się czerwień i zieleń. I taka kolorystyka na Święta odpowiada mi najbardziej. To właśnie te kolory nadają wnętrzu potrzebnego o tej porze roku ciepła i przytulności, kiedy aura panująca na zewnątrz zatrzymuje nas w domu na dłużej.
Dekorując dom na Święta można pozwolić sobie na więcej. Czerwień i zieleń występuje we wszelkich możliwych detalach, świecach, gałązkach ostrokrzewu, poduszkach i innych tekstyliach, kokardach przewiązanych na świątecznych wieńcach, girlandach i innych zdobieniach.
Podoba mi się również kolorystyka w klimacie skandynawskim, szarości, biel i czerń oraz naturalne ozdoby z drewna, sznurka z motywami leśnych choinek i zwierząt. W tym czasie na taki styl bym się jednak nie zdecydowała, bo potrzebuję koloru, który w przedświątecznej gonitwie da mi energię do działania.


DETALE
Chyba modne są ostatnio ozdoby świąteczne w stylu vintage. Drewniane pociągi, sanie Świętego Mikołaja, dziadek do orzechów dobrze czują się w swoim towarzystwie, ułożone na konsoli czy gzymsie kominka. Metalowa puszka na ciastka, karuzela z pozytywką pięknie będzie prezentować się na parapecie i komodzie, w towarzystwie latarenek i figurek Świętego Mikołaja. Na kominku można rozwiesić girlandę, zawiesić na niej skarpety na prezenty i sznur klimatycznych światełek na baterie. Pięknie prezentują się również przewieszone nad portalem kominkowym gwiazdy z papieru, płatki śniegu, wieńce z czerwoną kokardą i plastrami pomarańczy.

Ten retro konik, to chyba moja ulubiona ozdoba 🙂
Suszone plastry cytryny i pomarańczy, ozdoby z szyszek, gałązek, orzechów i piernika można aranżować w niezliczonych kombinacjach. Pasują nie tylko na choinkę, ale również do świątecznego wieńca, czy też wyłożone na tacach i paterach. Takie dekoracje nastrajają, wprowadzają przyjemny zapach i kreują odpowiedni klimat. Lubię używać jadalnych dekoracji z pierników, suszonej żurawiny, orzechów, ciasteczek, cukierków w kolorach czerwono-białej wstążki.
Myśląc o tym jak udekorować dom na Święta, trzeba też pomyśleć o prezentach. Pakowanie prezentów na Święta Bożego Narodzenia, to też element wystroju, który dodatkowo wzbogaca świąteczne wnętrza. Dobrze jest zapakować prezenty w papier, który kolorem i ozdobnymi elementami odpowiada barwom naszego świątecznego wnętrza. Ja wybieram zwykły, szary papier, do tego sznurek zamiast kolorowej kokardy, plastry pomarańczy, gałązki świerku, dzięki czemu powstaje rustykalny klimat.
Wystawiam na widok świąteczne kubki, talerze z motywem choinki i Świętego Mikołaja. Do metalowych latarenek wkładam gałązki świerku i ostrokrzewu. Bombki wiszą nie tylko na choince, ale również ułożone są na tacach, paterach i w szklanych misach.
OZDOBY CHOINKOWE
Z sentymentem wracam do ozdób choinkowych, takich jakie były kiedyś, drewnianych, metalowych, rustykalnych, w kształcie aniołów, dziadka do orzechów i koni na biegunach. Kiedyś takie ozdoby trzeba było zdobywać, dziś jest całe mnóstwo miejsc w sieci, gdzie można nabyć ozdoby, które wpisują się w starodawny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
ZAPACHY
W Święta Bożego Narodzenia niezwykle istotny jest zapach. Staram się, żeby dom o tej porze roku pachniał pomarańczami, cynamonem, goździkami, bawełną i żurawiną. To właśnie te zapachy stwarzają domowe ciepło. Świece nadają starodawny urok i zapraszają gości od samego wejścia. Na kilka dni przed Świętami suszę też w piekarniku plastry cytryny i pomarańczy posypane cynamonem, które roztaczają cudowny zapach.

PIERNIKI, CIASTA & CIASTECZKA
Mimo, że staram się bardzo mocno ograniczać cukier, to o tej porze roku można spotkać u mnie bałwanki z białej czekolady, napić się kakao migdałowego z piankami marshmallows i spróbować różne ciastka.
Tak to już jest, że bez słodkości nie ma Świąt Bożego Narodzenia. O tej porze roku jest ich u mnie więcej z uwagi na synka. Marzy mi się, żeby miał podobne wspomnienia z dzieciństwa jak ja, pamiętał zapachy i panujący w kuchni klimat.

Ciasteczka bretońskie, zamiast pierników 🙂
Jakie są Wasze życzenia na Święta? Czego ja mogę sobie życzyć na te Święta?
Chyba tego, żeby otrzymać od kogoś kartkę z życzeniami, tak jak to było kiedyś. Nie sms’em, nie w postaci posta na Facebooku, ale oklejoną znaczkiem, wysłaną na mój adres zamieszkania. Kiedy kogoś stać na taki gest, świadczy to o tym, że mu na Tobie zależy, że jest Twoim przyjacielem i o taką przyjaźń trzeba jak najlepiej dbać.
Wesołych Świąt, bądźcie razem i kreujcie wspomnienia!
A jeśli rozważacie subtelny prezent DIY dla bliskiej osoby na Święta, to po inspirację zapraszam tutaj: http://tullibook.pl/2019/12/16/talerzyk-na-bizuterie/